Segíts kérlek elauldni!
Amikor az első blogposztot írtam a témában, a gyerekeim még csak hat évesek voltak. Most már 11 évesek és a helyzet még mindig gyakorlatilag azonos. Sőt a túlpörgés problémája sok felnőttet is érint.
A kifogások sora a lefekvés elkerülésére gyakorlatilag végtelen:
Csak néhány példa a számtalanból:
- szeretnének még játszani
- félnek a sötétben
- túl vannak pörögve
- attól tartanak, hogy kimaradnak valamiből (főként, ha tudják, hogy a szülők élete még csak ilyenkor kezdődik)
- még nem érzik magukat fáradtnak, pedig már inkább átestek a ló túlsó oldalára (ld. túlpörgés)
A gyermeki leleményesség végtelen találékonysággal tudja az időhúzó taktikákat is alkalmazni:
- wc-re kell menni (nem baj, hogy 2 perce jött ki a fürdőszobából)
- inni kell
- alvós állat kell
- másik alvós állat kell
- nem ez az alvós állat kell
- sötét van - kapcsoljuk fel a kislámpát
- világos van - kapcsoljuk le a kislámpát
- nem azt a kislámpát akarja
- hideg van
- meleg van
- leesik a takaró
- még egy esti mese/dal/ölelés/puszi
- stb. stb. stb.
Ugye ismerős? Ha még nem volt, akkor ismerős lesz, ne aggódj. Az én gyerekeim 8 hetes koruktól kb. 1 éves korukig mintaszerűen, egyedül aludtak el. Irtó büszke voltam magamra, amiért ilyen okosan-ügyesen rászoktattam őket az alvásra. (cserébe nappal kinlódtunk a délutáni alvással, de ez mellékes). Azonban ahogy ki tudtak mászni a kiságyból, elkezdődött a fenti folyamat, jelenleg 6 évesek elmúltak és még mindig tart.
Jelentem, 11 évesek és még mindig tart - persze a fenti kifogások kiegészülnek újabbakkal:
- 10 órakor jön rá, hogy a két hete feladott beadandót HOLNAPRA kell vinni
- nincs meg a tornazsák
- még fontos megbeszélnivalója van a barátnővel whatsuppon,
- stb, stb.
Ezeknek egy része természetesen csak időhúzó taktika, az okok máshol keresendők:
Általában olyan világot élünk, hogy az idegrendszerünk a nap folyamán túltelítődik ingerekkel és az elménk nem tud lecsendesedni, ezért esik nehezünkre az a lelassulás, ami a pihentető alváshoz szükséges.
Mit tehetünk azért, hogy megkönnyítsük az elalváshoz segítő utat?
Közkedvelt nézet, hogy a fizikai aktivitás (sport) segít az elalvásban.
Ez részben igaz, de nem minden sport és nem mindenkire van ilyen hatással. Ugyanis a sportolás a fizikai fáradtságon túl boldogsághormont is termel, amitől feldobottak leszünk. Ugyan a testünk elfárad, de az elménk továbbra is ezerrel pörög, és ezért a test sem akar elaludni, hiszen minél tovább szeretnénk ebben a tudatállapotban maradni. Ezért fontos, hogy a sportot ne időzítsük közvetlenül a lefekvés előtti időszakra.
Este már kerüljük a cukros ételek fogyasztását, mert túlpörgést eredményezhet.
Igyekezzünk magunk is lelassulni, “megérkezni” az estéhez, hogy ez az időszak valóban a nap lezárása, összegzése legyen. Ez nem könnyű, ha könyörögni, netán zsarolni kell a gyermekünket ahhoz, hogy a fürdőszoba felé vegye az irányt. Felnőttként úgy gondoljuk, hogy a kádfürdőzés igazán nyugtató, relaxáló hatású. De egy kisgyerek számára egy kádnyi hab az újabb móka terepe.
Ha gyors elalvást szeretnénk, inkább válasszuk a tusolást, mert könnyebb elkerülni az újabb felpörgést. (ezen kívül környezet-, pénztárca-, és idő-takarékosabb is) Fürdéshez használjunk nyugtató, relaxáló hatású tusfürdőt, habfürdőt vagy natúr szappant. Különösen jó hatású, ha hajat is tudunk mosni vele, mert beszívja az illóolajokat, így alvás közben folyamatosan ki tudja fejteni jótékony hatását.
Az egyik legközismertebb relaxációt segítő illat a levendula. Lecsendesíti az elmét, megnyugtatja a háborgó lelket és segít könnyű álomba merülni.
Használjunk levendula tartalmú bio testápolót is zuhanyozás után, így nagyon sokáig megmarad a bőrünkön illata, mely az éjszaka folyamatosan párologva fejti ki hatását. Az Erbario Toscano bio minősített levendula olajat tartalmazó kozmetikum sorozata luxus ápolást biztosít testnek és léleknek egyaránt.
Kipróbálhatod a kézkrémet is, mely szintén sokáig illatozik és általában alvás közben közel van az orrunkhoz is. A Szent Ferenc Patikája kézkrém magyar gyártású, balatoni levendulából készült és megvásárlásával a budapesti Szent Ferenc kórházat támogatod.
Használhatunk a hálószobában levendula illatú szobaillatosítót is.
Fontos, hogy olyan terméket válasszunk, amely valóban tartalmazza levendula illóolajat, nem csak illatanyagot.
Ezt a cimkén az "ingredients" szó alatt tudjuk ellenőrizni.
Ha valaki nem szereti a levendula illatot, de jótékony hatásáról nem akar lemondani, válassza valamilyen kombinációban, az én személyes kedvencem a levendula-verbéna.
Gyakran felmerülő kérdés, hogy gyerekek számára használhatók-e a "normál", tehát nem kifejezetten gyerekek számára készülő termékek.
A válasz, hogy a felnőttek számára készült jó minőségű fürdőszereket 3 éves kortól már egészen nyugodtan használhatják gyerekek is. A kulcs a minőségen van. Keressünk SLS-mentes, natúr tusfürdőket a saját magunk és a gyerekek számára is! A Nesti Dante is fokozatosan lecserélte az összes folyékony szappanban és a hab- és tusfürdőben az SLS-t egy bőrbarátabb alternatívára.
3 éves kor alatt azonban inkább használjunk natúr szappanokat, ezek között is találunk számos levendula tartalmút.